Zdá se to jednoduché, zapne se pletací stroj, stiskne „enter“ a za pár okamžiků se uplete hotová ponožka, ale taková paráda to není. Pletací stroj sice odvede velký kus práce, ale bez lidí by ponožka na svět nikdy nepřišla.
Ponožka se rodí na počítači. Nejdříve vymyslet design a složení materiálu tak, aby ponožka splnila účel a potřeby, pro které je upletena. Správné nastavení parametrů a příkazů 200 pletacím jehlám, které čekají ve stroji, až dostanou povel k pletení vyžaduje opravdu dlouholeté zkušenosti.
Pak je na řadě příprava vybraných přízí na stroj, poslední servisní kontrola a teď už opravdu přichází na řadu tlačítko „enter“. Mašina se rozezní a o několik okamžiků poté začne plivat své výtvory. Zde přichází na řadu přísné oko našeho dědy, který té mašině opravdu nic neodpustí a kontroluje, zda je výstup kvalitní, pevný a bez vad.
Stroj uplete vlastně takový rukávec s hotovou patou a potom na jiném stroji dojde k sešití špice ponožky. Hotovou ponožku je třeba vytvarovat a vyžehlit na speciálních stříbrných nohách. Pak už jen našít štítek a ponožky putují do skladu, kde čekají, až si je někdo z vás objedná. A to je část, kterou máme nejraději. Když ponožky opouští náš sklad, těšíme se na vaše reakce, které nám dodávají palivo zase brzy ráno vstát a začít plést další ponožky z Kuksu.
Vaše rodinná pletárna Wolkových